Sucha, swędząca i piekąca skóra na rękach, nogach, plecach albo  czerwone plamy na twarzy i ciągłe uczucie ściągniętej skóry może powodować duży dyskomfort. Powodem może być AZS.

AZS co to jest ?

Jakie są objawy AZS

Pielęgnacja skóry przy atopowym zapaleniu skóry .

Kosmetyki odpowiednie dla dzieci z AZS – co proponujemy ?


         AZS – pod tym skrótem ukrywa się atopowe zapalenie skory (łac. dermatitis atopica). Można powiedzieć, że jest to jedna z chorób cywilizacyjnych u podłoża których leży nietypowa odpowiedź układu immunologicznego na alergeny występujące w środowisku. Co może być alergenem? Zasadniczo wszystko. Najpopularniejsze to pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, składniki pokarmowe,  sierść zwierząt, składniki chemiczne znajdujące się miedzy innymi w kosmetykach, proszkach do prania, konserwanty, barwniki .

      Do  głównych – tzw. wysokich ( wg kryteriów  Hannifina-Rajki) objawów AZS należy: świąd, typowe umiejscowienie zmian – zwykle na twarzy, zagięciach łokci i kolan , przewlekły i nawrotowy przebieg choroby, czynniki dziedziczne.  Kryteria mniejsze między innymi to suchość skóry, rogowacenie przymieszkowe, natychmiastowe odczyny skórne, nietolerancje pokarmowe, zaostrzenia po stresie, dermografizm.    W przebiegu atopowego zapalenia skóry często występują naprzemienne okresy wygaszania i ponownego nasilania się objawów choroby.

      Na co należy zwracać uwagę w pielęgnacji skóry ? Najważniejsze jest odbudowanie lub przynajmniej powstrzymanie dalszego uszkadzania płaszcza lipidowego skory. Odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie skory. Kąpiel atopika- chociaż lepszy byłby prysznic-  powinna spełniać również pewne kryteria ; woda o temperaturze 33-34 stopnie z dodatkiem emulsji, płynów lub olejów mineralnych lub naturalnych o pH 5,5. Pomaga to ograniczyć świąd, który potrafi bardzo  utrudnić życie . Po kąpieli zaleca się delikatne osuszenie skóry miękkim ręcznikiem, bez jej pocierania i następnie (około 5 minut po kąpieli) zastosowanie obojętnych preparatów nawilżająco-natłuszczających (na całą skórę). Preparaty używane do kąpieli i pielęgnacji po kąpieli powinny być hypoalergiczne, bez substancji zapachowych i barwników. Na skore dobrze działają kosmetyki z mocznikiem, skawalanem , kwasem hialuronowym . Ważna jest również suplementacja diety w kwasy omega 3 i  omega 6 oraz vit E.

     ak już wcześniej wspominałam, ważne jest odpowiednie natłuszczanie i nawilżanie skory. Te kryteria spełnia BABY ANTHYLLIS olejek do ciała z olejem z rolnictwa ekologicznego. Składa się z czterech starannie wyselekcjonowanych olejów : olej sojowy, olej ze słodkich migdałów, olej z oliwek, olej słonecznikowy. Kosmetyk ten nie posiada w swoim składzie silikonów, parabenów i PEG-ów. Można go stosować na skore po kąpieli lub dodać trochę do wody. Polecamy również EKOS BABY Krem ochronny na podrażnienia pieluszkowe 0% cynku i talku z ekstraktami z upraw ekologicznych – pieluszka może podrażnić delikatną skórę dziecka – Ekos Baby Nappy Change Cream tworzy barierę, która pomaga chronić skórę, a dzięki obecności organicznej skrobi ryżowej, o właściwościach odświeżających, pochłania wilgoć z miejsc intymnych pozostawiając ją suchą i chronioną. Ponadto produkt zawiera masło Karitè i ekstrakt z kwiatu męczennicy, które mają właściwości zarówno emolientne, jak i łagodzące.