Dermodietetyka – czym się zajmuje?

 

 

Dermodietetyka to termin stworzony przez kosmetolożkę Paulinę Śmiech – Mełgałw i tak naprawdę to nic innego jak usystematyzowany schemat pielęgnacji każdego rodzaju cery pokazany w formie piramidy. Można by powiedzieć, że to niby nic a jednak takie podejście do sprawy bardzo ułatwia codzienną pielęgnację twarzy a w dłuższej perspektywie   pozwala uniknąć wielu problemów z cerą. I co najważniejsze stosowanie się do piramidy nie wymaga zbierania całego mnóstwa kosmetyków. Piramida składa się z trzech pięter: balansowanie, korygowanie i wzmacnianie.

 

Balansowanie

Pierwszym etapem – wspólnym dla wszystkich rodzajów cery jest balansowanie. Podstawą balansowania jest odpowiednie oczyszczanie skóry i codzienna ochrona przed promieniowaniem UV. Oczyszczanie skory powinno być wykonane perfekcyjnie, ale w sposób delikatny. I co najważniejsze powinno składać się z dwóch etapów: pierwszy etap to oczyszczenie twarzy płynem micelarnym lub olejkiem myjącym, następnie przechodzimy do etapu drugiego, czyli umycia żelem do mycia twarzy. Drugim elementem balansowania jest stosowanie na co dzień kremu do pielęgnacji twarzy z odpowiednio wysokim filtrem UV - i co najważniejsze niezależnie od pory roku. Promieniowanie UV zima jest tak samo szkodliwe jak latem. A ci z Was, którzy mają skórę bardzo wrażliwa wiedzą jak zdradliwe potrafi być słońce na początku wiosny.


 

Korygowanie

Drugi etap – tutaj przechodzimy do bardziej zaawansowanej pielęgnacji i zaczynamy stosować antyoksydanty. Jednym z najpopularniejszych antyoksydantów jest vit. C, która ma działanie przeciwzapalne, zmniejszające rumień, przyspieszające gojenie ran a na skórę działa również zagęszczająco.
Czyli na dzień stosujemy krem z filtrem oraz krem ze składnikami antyoksydacyjnymi a na noc stosujemy już bardziej ukierunkowaną terapię skóry. I tu stosujemy już preparaty w zależności od tego jaką skórę mamy, co chcemy osiągnąć. Mogą to być nisko stężone kwasy, jeżeli chcemy działać przeciwstarzeniowo lub zmniejszyć rumień w przebiegu trądziku różowatego lub pospolitego lub substancje rozjaśniające, jeżeli walczymy z przebarwieniami.

 

Wzmacnianie

Trzeci etap dotyczy pielęgnacji nocnej i obejmuje głownie dostarczanie skórze substancji wzmacniających barierę hydrolipidową – czyli używamy emolientów. Emolienty to substancję wygładzające, które można podzielić na lipofilowe jak ceramidy, oleje roślinne, gliceryna oraz na hydrofilowe jak kwas hialuronowy, kwas mlekowy, aminokwasy. Kilka razy w tygodniu dobrze jest stosować preparaty wzbogacone retinolem (vit. A), który ma działanie odmładzające oraz rozjaśniające przebarwienia. 

Tekst przygotowany na podstawie artykułu Pani Agaty Rucińskiej – Zwierciadło 5/6 2020 oraz informacji z strony www.dermodietetyka.pl