Hydrolaty w kosmetyce naturalnej

Hydrolaty, które bardzo często są także nazywane hydrozolami, znalazły swoje zastosowanie w kosmetyce naturalnej już dawno temu. Cieszą się do tego ogromnym zainteresowaniem i popularnością, dzięki czemu można zobaczyć je w najróżniejszych produktach w drogeriach kosmetycznych. 


Co to jest hydrolat?

Hydrolat uzyskuje w procesie destylacji świeżych roślin parą wodną. Oleista substancja, która powstaje w tym czasie, jest bardzo dobrze wszystkim znana pod postacią olejków eterycznych, natomiast wodna to właśnie wspomniany hydrolat. Z początku destylację przeprowadzano z myślą o olejkach, a dopiero później poznano się na niesamowitych właściwościach hydrolatów, które dziś można spotkać pod różnymi postaciami. 


Hydrolaty są więc naturalnymi kosmetykami otrzymywanymi z roślin, które mają przede wszystkim zastosowanie w pielęgnacji skóry. Ich dużym atutem jest to, że nie wywołują podrażnień i mają aksamitnie delikatną formę. Ponadto można je stosować bezpośrednio na skórę, a także nawet w okolicę oczu, która jest szczególnie wrażliwa. Należy jednak pamiętać, że osoby, u których występuje alergia na pyłki konkretnych roślin, nie powinny stosować hydrolatu, który został z niej pozyskany.


Jakie są właściwości hydrolatu?

Hydrolat swoje właściwości ma bardzo zbliżone do tych, które wykazuje roślina, z której jest pozyskiwana. Do najpopularniejszych hydrolatów można zaliczyć:

  • lawendowy
  • różany
  • oczarowy
  • rumiankowy
  • miętowy

Jest on pozyskiwany również z roślin bardziej egzotycznych, aczkolwiek nie jest tak popularny. Hydrolat różany polecany jest w szczególności do skóry wrażliwej i suchej. 


Hydrolat lawendowy będzie idealnym rozwiązaniem dla cery suchej, szarej i zmatowiałej, który wymaga pobudzenia. Jego właściwości odświeżają i odżywiają skórę oraz wzmacniają zaróżowienie naskórka. Woda rumiankowa działa przede wszystkim antyseptycznie. Ponadto łagodzi powstałe stany zapalne, a polecany jest głównie do cery zanieczyszczonej. 


Jakie jest zastosowanie hydrolatów? 

Kosmetyki naturalne, które są produkowane na bazie hydrolatu, znajdują swoje zastosowanie prawie we wszystkich produktach. Znaleźć je można w kremach, balsamach, czy tonikach. Jednym słowem - we wszystkich kosmetykach naturalnych, w których znajduje się woda. Hydrolat może być stosowany również bezpośrednio na skórę. Działa przede wszystkim kojąca na podrażnienia i zaczerwienienia naskórka. Ponadto przyspiesza jego regenerację, a także może być używany do rozwadniania suchych masek. 


Szerokie spektrum zastosowania sprawia, że z jego naturalnych właściwości może korzystać praktycznie każdy. W szczególności dotyczy to kobiet, które znacznie większą uwagę przywiązują do kosmetyków niż mężczyźni. Należy jednak pamiętać o wspomnianej już alergii na konkretne rośliny, ale w takim przypadku wystarczy wybrać hydrolat stworzony na bazie innej.