Kosmetyki naturalne od kilku lat nieustannie cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż świadomość społeczeństwa w zakresie ekologii stale rośnie. Większość ludzi zaczyna inwestować nie tylko w zdrową żywność, czy opakowania biodegradowalne, ale także coraz chętniej zaczyna sięgać po kosmetyki „bio”. 


  1. Kosmetyki naturalne - co to jest? 
  2. Jakie są składniki kosmetyków naturalnych?
  3. Jakie organizacje wydają certyfikaty kosmetykom naturalnym?

Kosmetyki naturalne - co to jest?

Kosmetyki naturalne to produkty do pielęgnacji skóry ciała pochodzące ze składników roślinnych i mineralnych. Bardzo często można je spotkać pod nazwą biokosmetyków oraz ekologicznych kosmetyków. Ich podstawowym skład oparty jest na ziołach, olejkach eterycznych oraz olejach. Wyróżnia je przede wszystkim to, że nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego, ani nie są testowane na zwierzętach.


Kosmetyki ekologiczne pobudzają skórę do szybszej regeneracji oraz produkcji nowych tkanek w naturalny sposób. Nie należy jednak oczekiwać, że kremy bio będą dawać natychmiastowe efekty. Dlaczego? W pierwszej kolejności muszą one pobudzić mechanizmy skóry, które były zablokowane przez syntetyczne zamienniki kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Dzięki aplikowaniu naturalnych składników skóra samoistnie wyreguluje poziom sebum.

Jakie są składniki kosmetyków naturalnych?

Kosmetyki ekologiczne zaczynają cieszyć się ogromną popularnością. Ich zwolennicy wybierają, jednak tylko takie, które są najbardziej zbliżone do produktów naturalnych. Zaufaniem darzony jest przede wszystkim aloes, który ma działanie kojące i gojące. Kremy z jego miąższem stosowane są do skóry naznaczonej bliznami, trądzikowej, problematycznej i z przebarwieniami. Kosmetyki naturalne z aloesu bardzo dobrze uśmierzają podrażnienia, chociażby po depilacji. 


Kosmetyki ekologiczne, które mają w sobie wyciąg z kaktusa pozwalają szybko zwalczyć wysypkę oraz egzemy. Miąższ kaktusa ma w sobie wiele flawanolidów oraz jest bogatym źródłem pektyn i żywicy. Bardzo często w biokosmetykach można również znaleźć dodatki algi i glinki. Rośliny morskie dostarczają wiele mikroskładników i substancji odżywczych dla skóry, natomiast glinka kambryjska ma unikatowy skład soli mineralnych. 


Jednym z najpopularniejszych składników kosmetyków naturalnych są zioła. skrzyp polny podobnie jak pokrzywa bardzo dobrze wpływa na skórę oraz wzmacnia włosy i paznokcie. Na problemy z piegami i przebarwieniami polecane są młode listki dmuchawca. Ponadto oczyszczającym i ściągającym działaniem charakteryzuje się łubin, a żywokosty dzięki alantoinie przyspiesza gojenie się ran.

Jakie organizacje wydają certyfikaty kosmetykom naturalnym?

Kosmetyki naturalne produkowane są z różnych ekstraktów ziół i kwiatów, jednak żeby mogły być użyte w produkcji muszą przejść szereg badań laboratoryjnych, aby można było określić ich działanie. Naukowcy zajmujący się tymi procesami w pierwszej kolejności sprawdzają, czy ekstrakt nie wywołuje skutków ubocznych. 


Wszystkie wyciągi z roślin muszą bezwzględnie pochodzić ze specjalistycznych plantacji. Zanim jednak zostanie ona założona, przez 3 lata sprawdzana jest jakość gleby, na której mają wyrosnąć kwiaty i zioła do produkcji kosmetyków naturalnych. Oczywiście podczas prowadzenia plantacji można używać nawozów, jednak muszą one posiadać stosowne certyfikaty. Ponadto szczegółowym badaniom jest poddawana woda do podlewania i deszczówka. 


Kosmetyki ekologiczne, aby mogły wejść do sprzedaży muszą posiadać także odpowiednie certyfikaty. Nadają je światowe organizacje zrzeszających najlepszych specjalistów między innymi z dziedziny kosmetologii naturalnej:

  • AIAB - Włoskie Stowarzyszenie Rolnictwa Ekologicznego
  • BDIH - Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych wydający certyfikaty ekologiczne
  • ECOCERT - organizacja kontroli i organizacji produktów ekologicznych
  • SOIL ASSOCIATION - organizacja certyfikująca naturalne kosmetyki i żywność