Mydło z Aleppo swoje zastosowanie znajdowało już za czasów Fenicjan jako podstawowy kosmetyk pielęgnacji ciała. Obecnie jest ono sprzedawane w większości drogerii naturalnych, gdyż cieszy się rosnącą popularnością, w szczególności ze względu na swoje niesamowite właściwości. 


  1. Co to jest mydło z Aleppo?
  2. Jakie właściwości ma mydło z Aleppo?
  3. Jak powstaje mydło z Aleppo?

Co to jest mydło z Aleppo?

Mydło z Aleppo jest ręcznie robione od ponad 2000 lat przed syryjskich mieszkańców miasta o tej samej nazwie. Jego skład przez tysiące lat pozostawał niezmienny, jednak wraz z rozwojem technologii i nauki została wprowadzona jedna zmiana. Mydło z Aleppo to połączenie oliwy z oliwek, oleju laurowego oraz substancji spieniającej, którą obecnie jest wodorotlenek sodu. 


Bardzo często nazywa się je Alep lub mydłem oliwkowo-laurowym, a wymyślone przez Fenicjan było jednym z pierwszych kosmetyków naturalnych na świecie. W Polsce pojawiło się ono około XX wieku, jednak swoją popularność nieustannie zyskuje dzięki prostemu składowi oraz właściwościom antybakteryjnym. 


Jakie właściwości ma mydło z Aleppo?

Mydło z Aleppo jest szczególnie polecane do mycia twarzy, gdyż ma właściwości antyseptyczne, które pomagają w walce z trądzikiem, wągrami czy też zaskórnikami. Ponadto bardzo dogłębnie oczyszcza pory minimalizując przy tym ryzyko wystąpienia dalszych wyprysków.


Mydło Alep sprawdza się idealnie do tłustej cery niwelując jej błyszczenie się nawet na nosie, czole, czy brodzie. Jednocześnie wykazuje działanie ujędrniające skórę poprzez jej ściąganie, dzięki czemu zwężają się wcześniej oczyszczone pory. Mydło z Aleppo charakteryzuje się odczynem zasadowy, co w przypadku użycia na skórę, która ma odczyn kwaśny, wymaga przetarcia jej tonikiem. 


Główną zaletą tego naturalnego kosmetyku jest to, że nie wywołuje on żadnych alergii, dlatego jest szczególnie polecane wszystkim osobom, które mają problemy związane z występowaniem uczulenia podczas używania kosmetyków tradycyjnych. Oliwa z oliwek zawarta w mydle znana jest z niesamowitych właściwości nawilżających, zmiękczających i natłuszczających, co w połączeniu z antyseptycznym olejem laurowym tworzy mieszankę idealną dla zdrowia skóry, która cierpi z powodu przesuszania się. 


Jak powstaje mydło z Aleppo?

Produkcja mydła z Aleppo jest bardzo prosta ze względu na jego mało skomplikowany skład, co powoduje, że jest to bardzo popularne zajęcie i sposób na zarobienie pieniędzy wśród mieszkańców Syrii. Wytwarza się je mieszając oliwę z oliwek z wodorotlenkiem sodu i wodą, a następnie podgrzewa. Efektem tego jest zjawisko hydrolizy. 


Po tygodniu oczekiwania w takim stanie do substancji dodawany jest olej laurowy w odpowiedniej proporcji. Najczęściej gotowanie mydła odbywa się w okresie od listopada do marca. Następnie masa zostaje wylana do formy, gdzie krojona jest na mniejsze kawałki i pakowana oraz pieczętowana w specjalne opakowania. Następnie mydło jest zostawiane na 9 miesięcy na pustyni w celu wyschnięcia i stwardnienia, co powoduje, że w taki sposób dojrzewa. 


Pierwotnie zielone mydło podczas suszenia na pustynie zmienia barwę na brązową, jednak tylko na zewnątrz, gdyż w środku kolor pozostaje bez zmian. Dlatego też im różnica kolorystyczna między wnętrzem a zewnętrzną warstwą mydła jest większa tym lepiej o nim świadczy.