Olejki eteryczne znamy od starożytności i stosujemy w celu poprawienia stanu zdrowia, urody a także w celu utrzymania dobrego samopoczucia. 


       Jak pozyskuje się olejki eteryczne ?                                                 
       Jak działają olejki eteryczne
       Aromaterapia – jak stosować olejki ?
       O czym należy pamiętać stosując olejki
       Najpopularniejsze olejki - który wybieracie ?

 

       Olejki eteryczne pozyskiwane są z kwiatów, drzew i krzewów rosnących w różnych zakątkach świata. Ludzie od dawna pozyskują z roślin to co w nich najcenniejsze a wiedza na temat działania była i jest przekazywana z pokolenia na pokolenia. Olejki eteryczne pozyskuje się poprzez destylację parą, wyciskanie lub ekstrakcję za pomocą rozpuszczalników. Cenne substancje, które znajdują się w olejkach to, w zależności od rodzaju olejku – terpeny, alkohole, aldehydy, ketony, estry i kwasy. Efektem ubocznym powstawania olejków są hydrolaty, które również zajmują ważne miejsce w kosmetologii.

       Spektrum działania olejków jest bardzo szerokie. W zależności od tego, jaki olejek zastosujemy możemy rozwiązywać wiele problemów zdrowotnych. Wskazaniem do wspomagania  procesu leczenia olejkami mogą być  zarówno dolegliwości spowodowane stresem , jak i bóle reumatyczne, zaburzenia trawienne. Olejki mogą wnikać do organizmu przez skórę lub przez układ oddechowy. Olejki, w przeciwieństwie do leków nie odkładają się w organizmie ale są wydalane.

       Dział medycyny naturalnej  zajmujący się działaniem olejków na ludziki organizm to aromaterapia. Coraz częściej przy leczeniu niektórych dolegliwości podchodzimy do tematu bardziej holistycznie. Oprócz terapii wskazanej przez lekarza wspomagamy się m.in. aromaterapią dla polepszenia wyniku działania leków. Olejki można stosować w postaci tzw ceramicznego kominka  gdzie podgrzewamy parę kropel olejku, w postaci inhalacji, okładów lub dodając parę kropel do kąpieli.  Olejków można również dodawać do płatków mydlanych przygotowując hypoalergiczny domowy proszek do prania. Zastosowań jest mnóstwo

       Stosowanie olejków wydaje się być sprawą bardzo prostą i bezpieczną. Jednakże są to  bardzo skondensowane ekstrakty roślinne, które mogą uczulać – jak każda roślina, dlatego alergicy powinni skonsultować się z lekarzem. Nie stosujemy ich bezpośrednio na skórę . Kobiety w ciąży oraz osoby chore na epilepsje powinny również korzystanie z aromaterapii skonsultować z lekarzem.  Jak w każdej dziedzinie życia należy wykazać się rozsądkiem wtedy będziemy mogli bezpiecznie korzystać z wszystkich dobrodziejstw aromaterapii

                                                                   ************

       Olejek z drzewa herbacianego  - ma najmocniejsze działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Stosowany wspomagająco przy katarze, kaszlu. Zalecany na trądzik, oparzenia, przyspiesza regenerację organizmu

       Olejek pomarańczowy – poprawia nastrój, odprężą, usuwa skurcze mięśni, przeciwdziała depresji.

       Olejek sosnowy – stosowany w infekcjach górnych dróg oddechowych i zatok. Ma działanie wykrztuśne, bakteriobójcze oraz antyseptyczne.  Łagodzi objawy reumatyzmu i artretyzmu.

       Olejek paczulowy – ma działanie antyseptyczne, przeciwskurczowe, bakteriobójcze, przeciwbólowe, antydepresyjne, uspokajające, tonizujące, afrodyzjak, łagodzi stany zapalne, pomaga w leczeniu trądziku, egzemy, regeneruje skórę.